„Paper Mill”-jelenség

Ez év február 1-én tettünk egy bejegyzést oldalunkon a témában HARC A PAPÍRGYÁRAK ELLEN? PAPER MILLS? DE MÁSKÉNT! címmel. Itt a „papírgyárak” elleni kiadói összefogásról számoltunk be.

A most megjelent és linkelt közlemény azt mutatja, hogy a „paper mill”-jelenség Magyarországon is ismert és használt eljárás, ami komoly tudományetikai kérdéseket vet fel, és ebben fontos elemként kezeli az AI (MI) tudományos közéleti terjedését.

Az esetleírást tartalmazó cikk linkjének közzétételével nem áll szándékunkban a konkrét példa szereplőinek pellengérre állítása. Célunk az, hogy bemutassuk, a tudományos publikálás szereplőire ismét újabb és erősen terjedő veszély leselkedik.

Hasonlóan a többihez, ennek a kezelése, elkerülése sem könnyű feladat; nagyon könnyen bele lehet ebbe a csapdába is sétálni.

Kérdés, hogy a szerző felvetései mennyire érvényesíthetők a tudományos közélet és szereplői egyéb érdekei, motivációi mellett?

„Azt lenne jó valahogy elérni, hogy ne legyen kereslet a papírgyári szolgáltatásokra, de jelenleg a tudományos közélet állapota nem éppen reménykeltő. … Az mindenesetre nehezen vitatható, hogy valamilyen változásra szükség van. Ha a mostani állapotok maradnak, az egyre sokasodó papírgyári selejt még jobban ki fogja kezdeni a tudomány hitelességét.”

Forrás: https://telex.hu/komplex/2024/10/08/plagium-tudomanyos-cikk-visszavonas-tanulmanygyar-obudai-egyetem (2024.10.09.)

Olvasson még a tudománymetriáról! a citáció-menedzsmentről! a publikálásról! az eredményeinkről!

#kiadványmenedzsment

A tudományos folyóiratokról

A tudományos folyóiratok 17. századi megjelenésük óta funkciójukban jelentősen változtak, miközben mindvégig a tudományos kommunikáció legfőbb fórumaiként működtek. A tudománymetriai értékelésekben betöltött szerepük huszadik századi kialakulásával a

Tovább olvasom »
#metrikák

A tudományos teljesítmények mérhetőségéről

különböző célokra orientált tudományos teljesítménymérők (metrikák) abból a társadalmi igényből származnak, hogy a kutatási tevékenységet végzők, továbbá az így keletkezett tudományos eredmények publikációit nyilvánosságra hozó szervezetek, intézmények, aktorok, fórumok mennyiségi

Tovább olvasom »