„Paper Mill”-jelenség

Ez év február 1-én tettünk egy bejegyzést oldalunkon a témában HARC A PAPÍRGYÁRAK ELLEN? PAPER MILLS? DE MÁSKÉNT! címmel. Itt a „papírgyárak” elleni kiadói összefogásról számoltunk be.

A most megjelent és linkelt közlemény azt mutatja, hogy a „paper mill”-jelenség Magyarországon is ismert és használt eljárás, ami komoly tudományetikai kérdéseket vet fel, és ebben fontos elemként kezeli az AI (MI) tudományos közéleti terjedését.

Az esetleírást tartalmazó cikk linkjének közzétételével nem áll szándékunkban a konkrét példa szereplőinek pellengérre állítása. Célunk az, hogy bemutassuk, a tudományos publikálás szereplőire ismét újabb és erősen terjedő veszély leselkedik.

Hasonlóan a többihez, ennek a kezelése, elkerülése sem könnyű feladat; nagyon könnyen bele lehet ebbe a csapdába is sétálni.

Kérdés, hogy a szerző felvetései mennyire érvényesíthetők a tudományos közélet és szereplői egyéb érdekei, motivációi mellett?

„Azt lenne jó valahogy elérni, hogy ne legyen kereslet a papírgyári szolgáltatásokra, de jelenleg a tudományos közélet állapota nem éppen reménykeltő. … Az mindenesetre nehezen vitatható, hogy valamilyen változásra szükség van. Ha a mostani állapotok maradnak, az egyre sokasodó papírgyári selejt még jobban ki fogja kezdeni a tudomány hitelességét.”

Forrás: https://telex.hu/komplex/2024/10/08/plagium-tudomanyos-cikk-visszavonas-tanulmanygyar-obudai-egyetem (2024.10.09.)

Olvasson még a tudománymetriáról! a citáció-menedzsmentről! a publikálásról! az eredményeinkről!

#papermill

„Paper Mill”-jelenség

Ez év február 1-én tettünk egy bejegyzést oldalunkon a témában HARC A PAPÍRGYÁRAK ELLEN? PAPER MILLS? DE MÁSKÉNT! címmel. Itt a „papírgyárak” elleni kiadói összefogásról

Tovább olvasom »
#Article Processing Charge

A kérdésben a válasz!

„Nem válnak be a Transformative Agreementek? A Transformative Agreementek (TA-k) a publikálási krízisre kínáltak megoldást, egyfajta átmenetet biztosítanának a hagyományos, előfizetéses modellek és a nyílt

Tovább olvasom »
#hírek, érdekességek a tudománymetria világából

PhyllosSCOPUS Collybita

20 ÉVVEL EZELŐTT indult, és mára már a tudománymetriai adatok és elemzések egyik legfőbb forrásává vált a SCOPUS. Feltehetőleg nem sokan tudják a szolgáltatás elnevezésének

Tovább olvasom »